Promocje

Oferty promocyjne obowiązujące w taryfie ZTM Poznań

  • Bilet 24-godzinny na weekend. Jednorazowy bilet czasowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę.
  • Bilety 24-godzinne „2+3”. Dwa jednocześnie skasowane normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne upoważniają do przejazdu dwie osoby dorosłe oraz do trojga dzieci w wieku do 15 lat.
  • Połączenie promocji dla biletów 24-godzinnych. Dwa jednocześnie skasowane bilety normalne 24-godzinne od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę, umożliwiają przejazd dwóch osób dorosłych oraz do trojga dzieci w wieku do 15 lat, do godziny 24.00 w niedzielę.
  • Oferta weekendowa. Posiadacz normalnego, imiennego biletu sieciowego może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trójki dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych, w granicach odpowiedniej strefy biletowej.

Jak taniej korzystać z transportu publicznego 

Miasta w całej Polsce odchodzą od biletów jednorazowych na rzecz okresowych - dzięki temu pasażerowie przywiązują się do komunikacji publicznej na dłużej. Tzw. „sieciówki” pozwalają jeździć sporo taniej w porównaniu do biletów papierowych. W dodatku Poznań oferuje jedyne w swoim rodzaju „bilety przystankowe” z tPortmonetki na karcie PEKA, które także pozwalają oszczędzić pieniądze.

Warto płacić podatek PIT w Poznaniu lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym – można wówczas korzystać z wielu tańszych biletów specjalnych. Przykładowo cena popularnego Biletu Metropolitalnego na strefę A na 30 dni (119 zł) jest niższa aż o 30 złotych od podobnego biletu bez ulgi metropolitalnej (149 zł). Dla pasażera, który ma Bilet Metropolitalny, dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM wyniesie 3,96 zł. Dla porównania – najtańszy bilet jednorazowy, z którego można korzystać maksymalnie 15 minut, kosztuje 4 zł. 

Bilet Metropolitalny na sieć na 30 dni na strefę A (Poznań)

Bilet normalny (bez ulgi metropolitalnej) na sieć na 30 dni na strefę A (Poznań)

Najtańszy bilet czasowy jednorazowy obowiązujący do 15 minut 

 

119 zł

 

149 zł

 

4 zł

 

Koszt nieograniczonej liczby przejazdów w przeliczeniu na jeden dzień:  3,96 zł

 

Koszt nieograniczonej liczby  przejazdów w przeliczeniu na jeden dzień: 4,96 zł

 

Koszt jednego przejazdu do 15 minut: 4 zł

 Dla osób dysponujących jednorazowo większą gotówką interesująca można być oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Jego koszt wynosi 949 zł (na strefę A) – czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup, pasażer uzyska 33-procentowy rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów. Przy kupnie takiego biletu dzienny koszt nieograniczonej liczby przejazdów na liniach ZTM wynosi 2,59 zł.

Promocja biletowa

Pasażerowie korzystający z biletów okresowych mogą też liczyć na promocję: nabywcy normalnych biletów imiennych sieciowych mogą bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do 3 dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych w granicach odpowiedniej strefy biletowej.

Honorowanie biletów sieciowych w pociągach Kolei Wielkopolskich i POLREGIO:

Posiadacz sieciowego biletu okresowego ZTM ze strefą A może dodatkowo korzystać  z przejazdów pociągami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz.

tPortmonetka na karcie PEKA tańsza od biletów jednorazowych

Opłata z tPortmonetki na karcie PEKA, czyli tzw. bilet przystankowy -  pozwala płacić za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży. Obowiązuje tutaj taryfa degresywna, czyli cena za kolejne przystanki maleje wraz z długością podróży. Natomiast korzystając z czasowych biletów jednorazowych, np. biletu do 15 minut za 4 zł, po kwadransie podróży pasażer chcący kontynuować przejazd, musi skasować kolejny bilet. 

Warto pamiętać, że każda podróż do 18 przystanków opłacana z tPortmonetki w jednym pojeździe lub przy skorzystaniu z maksymalnie trzech przesiadek (wykonanych w ciągu maks. 20 minut) jest tańsza (koszt 3,96 zł) od najtańszego czasowego biletu jednorazowego do 15 minut.

Ważne! Korzystając z tPortmonetki należy za każdym razem przyłożyć kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Wówczas system PEKA naliczy opłatę za liczbę przejechanych przystanków.

Dodatkowe bonusy dla korzystających z tPortmonetki:

Korzystna kontynuacja naliczania opłaty. Jeśli pasażer korzysta z tPortmonetki i się przesiada, opłata za przejechane przystanki może być naliczana tak, jakby była to jedna podróż. Warunkiem jest, żeby pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem jej do czytnika przy wejściu do kolejnego minęło nie więcej niż 20 minut. Maksymalna liczba przesiadek dla powyższej podróży wynosi 3.

Bonus za wiele przejazdów. Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy 15 zł (czyli równowartość ceny normalnego biletu jednorazowego czasowego 24-godzinnego na strefę A) - dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia podróżuje za darmo. 

 Porównanie ceny przejazdów opłacanych z tPortmonetki na karcie PEKA w porównaniu z czasowym biletem jednorazowego na przykładzie trasy tramwajowej nr 16

 1 przystanek, np. z PST Szymanowskiego na PST Kurpińskiego (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 2 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 0,72 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 3,28 zł

 2 przystanki, np. z PST Szymanowskiego na PST Lechicką/Poznań Plaza (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 4 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 1,32 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,68 zł

3 przystanki, np. z PST Szymanowskiego na PST Solidarności (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 5 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 1,92 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,08 zł

5 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Most Teatralny (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 10 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 2,72 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki:  1,28 zł

10 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Wrocławską (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 17 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,32 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,68 zł

15 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Polankę (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 23 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,72 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,28 zł

18 przystanków, np. z PST Szymanowskiego na Piaśncka/Rynek (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 28 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,96 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,04 zł

Bilety krótkookresowe – zachęcamy do korzystania z promocji

Bilety krótkookresowe to także bilety jednorazowe, czasowe – ale o zdecydowanie dłuższym terminie obowiązywania. To oferta przede wszystkim dla turystów lub osób które czasowo przebywają w stolicy Wielkopolski i wybierają tę formę opłacania przejazdów zamiast np. karty PEKA na okaziciela.

To także dobra oferta dla rodzin z dziećmi, bo z biletem 24-godzinnym są powiązane atrakcyjne – weekendowe - promocje biletowe, do korzystania z których bardzo zachęcamy.

Od 1 lipca 2020r. obowiązują następujące ceny biletów krótkookresowych:

Rodzaj biletu

Strefa

Cena normalna

Cena ulgowa 50%

24-godzinny

A

15 zł

7,50 zł

24-godzinny

A+B+C+D

20 zł

10 zł

7-dobowy

A

50 zł

25 zł

7-dobowy

A+B+C+D

80 zł

40 zł

 Promocje biletowe:

- bilet 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę

- dwa normalne bilety 24-godzinne skasowane o tej samej godzinie upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe i do 3 dzieci w wieku do 15 lat

- połączenie promocji: dwa normalne bilety 24-godzinne skasowane o tej samej godzinie od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązują do godziny 24.00 w niedzielę oraz upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe i do 3 dzieci w wieku do 15 lat

 

 Wszystko o systemie PEKA:

logo PEKA3

 

Informacji o promocjach biletowych udzielają także konsultanci infolinii Poznań Kontakt

61 646 33 44 POZnan Kontakt